V Lark Café

Představoval jsem si, jak napíšu další z řady vzdělávacích článků v klidném prostředí Lark Café, kde určitě touhle dobou nikdo nebude. Přesně to jsem si myslel. Snil jsem o křesílkách v rohu místnosti, kde se ponořím do svého textu a na okamžik na všechno ostatní zapomenu.

Když jsem do nich usedal, oslnila mě lampa projektoru a já se rychle probudil. Hned mi bylo jasné, že jsem ve špatné chvíli na špatném místě. Ostatní kolem si to o sobě ovšem nemysleli. Rozhlédl jsem se po místnosti, kde to nevypadalo jako v kavárně, ale jako v malém sále, kde se má odehrát představení, na které se všichni ohromně těší.

„Ahoj Jardo, co tady děláš?“
„Přišel jsem na kafe.“
„Vy tu dnes něco pořádáte?“
„Máme tu přednášku.“

Popravdě, nechtěl jsem znát detaily.

„Mám tu výborný bezlepkový dort. Dáš si?“
Nemohl jsem odmítnout.
„A kafe jaký?“
„Presso s mlékem.“

Usadil jsem se ke stolečku, v opačném rohu místnosti a po chvíli začal litovat toho, že nemám sluchátku s aktivním potlačením okolního hluku. Tady toho dnes asi moc nenapíšu, pomyslel jsem si. Určitě ne článek, který jsem zamýšlel. Ale možná bych mohl něco napsat o té dnešní přednášce.

Každou chvíli to mělo začít. Už jsem měl být dávno pryč, přesto jsem tam pořád seděl a vlastně ani nevěděl proč. Zřejmě to byla moje zvědavost, poslední důvod, který mi ještě zbyl.

Všimnu si úvodního slidu. Transalpine Run 2019. Něco mi říká, že půjde o běhání, ale nemám sílu ani chuť to hledat. Nechám se překvapit Lindou Beniačovou a Martinou Dvořákovou, jejichž jména čtu pod názvem besedy. Opravdu tu nemám co dělat. Publikum se naráz ztiší a já sundávám sluchátka.

Transalpine Run 2019? Nechtějte, abych se vám to teď, po skončení přednášky, snažil vysvětlit. Stejně by se mi to nepodařilo. Vím jen jedno. Bylo to velmi inspirujících devadesát minut. A co dokázaly Linda s Martinou, to se dá stěží vyjádřit slovy. Já to aspoň nedokážu. Cítím k nim obrovský obdiv a respekt. Chtěl bych jim to říct, ale neseberu odvahu.

Po pár minutách se zvedám a odcházím. Jsem vděčný osudu, že to zařídil a já tu dnes večer byl. Třeba se k tomu běhání ještě někdy vrátím.