U Mamuta

Byl to ten nejteplejší den, jaký si vůbec dovedete představit. Bylo takové horko, že si o něm lidé povídali na každém rohu. Obloha byla modrá, bez jediného mráčku, a já se rozhodl vyrazit do města a udělat pár fotek pro portál RVP.

Měl jsem v plánu nafotil vše během dopoledne, za ještě dobrého světla. Poledního slunce jsem chtěl ušetřit jak sebe, tak i objektiv svého fotoaparátu.

Obešel jsem asi třetinu míst, která jsem měl v seznamu a najednou si uvědomil, že jediné, na co myslím, je oáza uprostřed vyprahlé pouště a tak zakotvil v hospodě u Mamuta, kde nikdo nebyl. Podíval jsem se na hodinky. Bylo půl jedenácté. „Máte už otevřeno?“ zeptal jsem se servírky u dveří. Přikývla. „Tak si dám desítku a sednu si s ní ven,“ dodal jsem ještě. Servírka přinesla pivo a postavilo ho přede mě. „Jak to, že tu nikdo není?“ zeptal jsem se. Lepší způsob, jak navázat konverzaci mě v té rychlosti nenapadl. „To víte, ve všední den,“ odpověděla. „Ale je ještě brzo, počkejte za hodinu,“ dodala. Po chvíli byla zpět a roznášela po stolech lístky s denním menu. Za pár minut se objevila znovu. Tentokrát na stoly dávala nějakou jinou nabídku. „Ještě párkrát něco přinesete a já si nakonec u vás přece jenom něco dám,“ promluvil jsem na ni, když došla ke mně. „No, to je účel,“ usmála se. Po vypití třech čtvrtin piva mám najednou pocit, že mi je ještě větší teplo, než na začátku. Teplota pořád stoupá a vypadá to, že dnes bude asi opravdu horko. „Nedáte si přece jen nějaké to meníčko,“ zeptá se mě servírka. „Ne, děkuju,“ odpovím. „To bych opravdu nezvládl.“ „Taky v takovým horku,“ usměje se a odejde k vedlejšímu stolu. Vážně uvažuji, zda mám obejít zbývající místa ze seznamu nebo tu zůstat do večera, což se mi v této chvíli zdá jako nejlepší volba. V tom ji vidím, jak ke mně znovu jde. Posbírám poslední kousky odvahy a zeptám se jí, co dělá večer. Odpoví, že jde s přítelem do kina na Mimoně. Zakroutím hlavou a objednám si další pivo.

Epilog

Po dopití druhého piva platím a před odchodem nechávám pod prázdnou sklenicí malý lísteček s textem: [ povidky.jaroslavmasek.cz – povídka o Vás (dnes večer) JM ] a pak už jen tajně doufám, že ten lístek najde a že si tuhle povídku přečte.